Ugrás a tartalomhoz
Előző cikk
Most olvasod:
AZ ERŐEMELŐ GYAKORLATOK ÉS VEZÉNYSZAVAK

AZ ERŐEMELŐ GYAKORLATOK ÉS VEZÉNYSZAVAK

AZ ERŐEMELŐ GYAKORLATOK ÉS VEZÉNYSZAVAK

 

Ezen ismeretterjesztő cikk megírására azért került sor, mert eszembe jutott életem első fekvenyomó versenye: Befeküdtem a fekvenyomó padra, megragadtam a rudat, egy erőteljes mozdulattal kivettem azt a villából és már engedtem is a mellemre.. leszedték rólam. Én csak értetlenül álltam a történtek előtt.

Mint utólag számomra világos lett, hogy itt vannak vezényszavak, amivel kontrollálják a gyakorlatok szabályosságát, egységesítek a kivitelezéseket.

1/3 – guggolás

Minden fogásnemben lesz egy „nulladik” jelzésünk, ami egy hangos „IDŐ” felkiáltás lesz, amivel a bíró sporttárs fogja jelezni, hogy a lapozók elkészültek, a platform készen áll, a mi súlyunk lett fellapozva és a villamagasság is nekünk lett beállítva, elindult az egy perc végrehajtási időnk.

Ennél a gyakorlatnál kettő vezényszóra kell számítanunk:
A monoliftből vagy combo rack-ből való kivétel után, a guggolás megkezdésére a „GUGGOLÁS” vezényszóval és a bíró addig feltartott karjának határozott lefelé intésével jelzi, hogy megkezdhetjük a gyakorlatot.
­*megtörténik a guggolás*
Hangos „LE” jelzéssel fogja tudomásunkra adni a velünk szemben ülő főbíró, hogy visszatehetjük az állványba a rudat és ezek után közvetlenül megkapjuk a három lámpa színét.

2/3 – fekvenyomás

Természetesen itt is a nulladik jelzés az „IDŐ” lesz amire figyelnünk kell. Ezek után kivonulunk a platformra, befekszünk a fekvenyomó padra. Igénybe vehetjük a lapozó bíró segítségét a súly beadásánál, vagy magunk is megoldhatjuk önállóan ezt, de a legtöbb szövetség engedélyezi a saját segítő emberünk vagy edzőnk általi beadást is.

Az első jel, amit kapni fogunk a „START” lesz (ettől a jelzéstől azonban néhány szövetség eltekint, és náluk csak a második kettő vezényszóra kell figyelnünk) ilyenkor kell megkezdenünk leengedni a mellünk irányába a rudat. A második, amit kapni fogunk a „PRESS” hangos szó lesz, amit olyankor kapunk meg, amikor a rúd már mozdulatlanul fekszik a mellkasunkon – ez a jelzés ad engedélyt nekünk a kinyomás megkezdésére. Harmadik és egyben utolsó jelzés a gyakorlat során a „RACK” lesz, amivel gyakorlatilak vége is van a gyakorlatunknak, ugyanis ezt követően fognak segíteni a lapozók visszatenni a rudat a villába. És már jöhet is a három fehér!

3/3 – felhúzás

Talán itt lesz a legkönnyebb dolgunk a jelzések figyelése szempontjából, ugyanis az „IDŐ” kivételével csak egy bírói jelre kell fókuszálnunk. De ezt könnyedén látni is fogjuk, mert tökéletesen velünk szemben ülő bíró fogja egy lefelé karlendítéssel és hangos „LE” szóval jelezni a gyakorlat végét, amikor felhúztuk a rudat és kihúztuk magunkat. Szóval a rudat is akkor indítjuk a földtől, amikor nekünk tetszik, és már csak akkor kapunk jelet, amikor kiálltunk és letehetjük.

Most már tudjátok, hogy milyen jelekre kell figyelni, egyre közelebb az első versenyetek, csatlakozzatok hozzánk, HAJRÁ!

Kosár Vissza

A kosarad üres.

Vásárlás
Vissza